Creating the Extraordinary Student Experience

  • Please note the daily schedule is subject to change due to unforeseen events and schedule conflicts.

Daily Schedule For Sunday, December 4, 2016

Adventure Recreation Center

Time Event Location
8:00 AM - 9:45 AM Open Recreation Courts #2-3
8:00 AM - 9:45 AM Open Recreation Court #4
8:00 AM - 4:00 PM Open Recreation Turf #2
8:00 AM - 12:00 AM Open Recreation Turf #1
8:00 AM - 12:00 AM Open Recreation Court #1
10:00 AM - 3:00 PM Pi Kappa Phi Basketball Tournament Court #2-4
3:15 PM - 12:00 AM Open Recreation Court #4
4:00 PM - 6:00 PM Soccer for Medical Students Turf #2
4:00 PM - 12:00 AM IMSP CoRec Basketball Courts #2-3
6:00 PM - 12:00 AM Open Recreation Turf #2

Jesse Owens North Rec Center

Time Event Location
12:00 PM - 4:30 PM Open Recreation Basketball Court #3
12:00 PM - 8:00 PM Open Recreation Basketball Court #2
1:30 PM - 4:30 PM OSDC Dryland Training Court #1
4:30 PM - 5:30 PM IUFO Basketball Court #3
5:30 PM - 6:30 PM ISCS Basketball Match Court #3
6:30 PM - 8:00 PM Open Recreation Basketball Court #3

Jesse Owens South Rec Center

Time Event Location
12:00 PM - 1:00 AM Open Recreation Court #2
12:00 PM - 1:00 AM Open Recreation Basketball Court #1

Jesse Owens West Tennis Center

Time Event Location
10:00 PM - 11:30 PM Tennis Club JOWTC

Lincoln Tower Park

Time Event Location
10:00 AM - 11:00 PM Open Recreation NE Turf Field
12:30 PM - 4:00 PM NROTC Ohio State vs Michigan Flag Football Game NW Turf Field
5:00 PM - 11:00 PM Open Recreation NW Turf Field
6:00 PM - 8:00 PM Weekly SKY Meditation WFH

North Recreation Center

Time Event Location
10:00 AM - 12:00 PM Dance Connection Practice North Rec 210/220
9:00 PM - 11:00 PM Buckeye Fusion Practice North Rec 210/220

Outdoor Adventure Center

Time Event Location
8:00 AM - 12:00 PM Lead Climbing CR

Recreation and Physical Activity Center

Time Event Location
6:00 AM - 10:00 AM OHSAA Football State Championships - Championship Zone TWD
10:00 AM - 11:50 AM DHS Yoga 1 MPR #5, A200
10:00 AM - 12:00 PM Open Recreation Basketball TWD #1-2
10:00 AM - 12:00 PM Dance Coalition at OSU MPR #4, B138E
10:00 AM - 12:30 PM Group Fitness - Master Class; Ropes! Upper Gym
10:00 AM - 2:30 PM Group Fitness - Autumn Semester Staff Training Mtg Rm #2
10:00 AM - 4:00 PM Community Safety Training Dave Griner Rm
10:00 AM - 5:00 PM Open Recreation Badminton North Gym
10:00 AM - 5:30 PM Group Fitness - Rec Sports 101 & CPR/AED + First Aid Mtg Rm #3
10:00 AM - 6:30 PM Open Recreation Volleyball South Gym
10:00 AM - 12:00 AM Closed TWD Ct #3
10:00 AM - 12:00 AM Open Recreation Basketball TWD Ct #4
10:30 AM - 11:30 AM Group Fitness - Yoga MPR #3, B134
10:30 AM - 12:30 PM DHS Women's Self Defense MPR #1, B20
12:00 PM - 2:00 PM Judo Club MPR #4, B138W
12:00 PM - 3:00 PM Kendo Club Practice MPR #5, A200
12:30 PM - 2:00 PM REACH Training Session Mtg Rm #1
12:30 PM - 4:00 PM Unified Sports Open House TWD #1-2
1:00 PM - 4:30 PM Open Recreation Basketball UG #1-2
1:00 PM - 12:00 AM Open Recreation Basketball UG #3-4
2:00 PM - 4:00 PM Movement Variations Practice MPR #4, B138E
2:00 PM - 4:00 PM Member Services Crew Chief Training B145
2:00 PM - 4:00 PM Shotokan Karate Club MPR #4, B138W
3:00 PM - 5:00 PM DIVA Practice MPR #3, B134
3:30 PM - 4:30 PM Group Fitness - Circuit Cycle MPR #2, B30
3:30 PM - 6:30 PM Heart of it All Fashion Meeting Mtg Rm #2
4:00 PM - 5:45 PM OSU Sahana Practice MPR #4, B138E
4:00 PM - 6:00 PM J2K Practice MPR #5, A200
4:00 PM - 12:00 AM Open Recreation Basketball TWD #1-2
4:30 PM - 5:30 PM Basketball Match UG #1-2
4:45 PM - 5:30 PM Group Fitness - Indoor Cycle MPR #2, B30
5:00 PM - 6:00 PM Buckeye FLEX Meetings Dave Griner Rm
5:00 PM - 6:30 PM Aikido Club MPR #1, B20
5:00 PM - 7:00 PM Badminton Club North Gym
5:00 PM - 8:00 PM Buckeye Tang Soo Do Club MPR #4, B138W
5:30 PM - 12:00 AM Open Recreation Basketball UG #1-2
6:00 PM - 7:00 PM Group Fitness - Power Yoga MPR #4, B138E
6:00 PM - 7:00 PM OAC - High Sierra Trip Meeting B145
6:00 PM - 8:00 PM Scarlet Script rehearsal MPR #3, B134
6:00 PM - 8:00 PM Buckeye Twirl MPR #5, A200
6:05 PM - 7:05 PM Group Fitness - Pilates MPR #2, B30
6:30 PM - 8:00 PM Team Meeting Mtg Rm #3
6:30 PM - 9:00 PM Oriental Dance Troupe MPR #1, B20
6:30 PM - 9:30 PM Racquetball Club RQ Ct #07
6:30 PM - 9:30 PM Racquetball Club RQ Ct #03
6:30 PM - 9:30 PM Racquetball Club RQ Ct #04
6:30 PM - 9:30 PM Racquetball Club RQ Ct #05
6:30 PM - 9:30 PM Racquetball Club RQ Ct #06
7:00 PM - 8:30 PM General Body Meetings Dave Griner Rm
7:00 PM - 9:00 PM Scarlet Script Rehearsal Mtg Rm #1
7:00 PM - 9:00 PM Women's Volleyball Club South Gym
7:00 PM - 12:00 AM Open Recreation Badminton North Gym
7:20 PM - 8:20 PM Group Fitness - Zumba MPR #2, B30
7:30 PM - 8:20 PM Group Fitness - ShockWAVE MPR #4, B138E
8:00 PM - 10:00 PM Dance Workshop MPR #4, B138W
8:30 PM - 10:30 PM DanceSport MPR #5, A200
8:30 PM - 10:30 PM Buckeye Bhangra Practice MPR #4, B138E
8:30 PM - 10:30 PM OSUDT Practice MPR #3, B134
9:00 PM - 11:00 PM OSU Genesis Practice MPR #2, B30
9:00 PM - 11:00 PM Men's Volleyball Club South Gym
9:30 PM - 11:30 PM AIM Dance Practice MPR #1, B20

RPAC Aquatic Facility

Time Event Location
8:00 AM - 2:00 PM 2016 State Special Olympics Ohio Swim Meet Competition Pool
8:30 AM - 2:00 PM 2016 State Special Olympics Ohio Swim Meet Aquatic Plaza
8:30 AM - 2:00 PM 2016 State Special Olympics Ohio Swim Meet East Seating
8:30 AM - 2:00 PM 2016 State Special Olympics Ohio Swim Meet West Seating
8:30 AM - 2:00 PM 2016 State Special Olympics Ohio Swim Meet Wet Classroom
8:30 AM - 2:00 PM 2016 State Special Olympics Ohio Swim Meet Changing Room A
8:30 AM - 2:00 PM 2016 State Special Olympics Ohio Swim Meet Changing Room B
8:30 AM - 2:00 PM 2016 State Special Olympics Ohio Swim Meet Aqua Concession
10:00 AM - 12:00 PM Open Rec Swim Class Pool
10:00 AM - 10:00 PM Open Rec Swim Rec Spa
10:00 AM - 10:00 PM Open Rec Swim Lap Pool
12:00 PM - 2:00 PM AGAC Learn to Swim Program Leisure Sect. 1
12:00 PM - 4:00 PM AGAC Learn to Swim Program Class Pool
2:00 PM - 4:30 PM Swim Clinics - Breastroke - short course meters! Comp North
4:00 PM - 7:00 PM ARS Children's Adapted Aquatics Diving Sect. 1
4:00 PM - 7:00 PM ARS Children's Adapted Aquatics Leisure Sect. 1
4:00 PM - 7:00 PM ARS Children's Adapted Aquatics Class Pool
4:30 PM - 5:00 PM Change over to Config A - SCY Comp North
5:00 PM - 7:00 PM Lifeguarding Class Wet Classroom
6:00 PM - 7:30 PM Club Swimming at OSU Practice Comp North
6:00 PM - 8:00 PM Open Rec Dive Diving Sect. 2
7:00 PM - 10:00 PM Lifeguarding Class Class Pool
7:30 PM - 8:30 PM Club Swimming Officer Meeting Wet Classroom