Creating the Extraordinary Student Experience

  • Please note the daily schedule is subject to change due to unforeseen events and schedule conflicts.

Daily Schedule For Wednesday, September 28, 2016

Adventure Recreation Center

Time Event Location
6:00 AM - 9:00 AM Open Recreation Turf #2
6:00 AM - 5:45 PM Open Recreation Turf #1
6:00 AM - 8:00 PM Open Recreation Court #4
6:00 AM - 12:00 AM Open Recreation Court #2
6:00 AM - 12:00 AM Open Recreation Court #1
6:00 AM - 12:00 AM Open Recreation Court #3
9:00 AM - 11:30 AM Teaching Physical Education in Secondary Schools Turf #2
11:30 AM - 5:00 PM Open Recreation Turf #2
5:00 PM - 6:00 PM RallyCap Soccer Turf #2
6:00 PM - 8:00 PM Open Recreation Turf #2
6:00 PM - 10:00 PM IMSP Flag Football Officials Training - Rain Site Turf #1
8:00 PM - 10:00 PM Buckeye Twirl Club Court #4
8:00 PM - 11:00 PM Indoor Soccer Club Turf #2
10:00 PM - 12:00 AM Open Recreation Turf #1
10:00 PM - 12:00 AM Open Recreation Court #4
11:00 PM - 12:00 AM Open Recreation Turf #2

Coffey Road Park

Time Event Location
4:00 PM - 5:30 PM Softball Club SB #2
6:00 PM - 10:00 PM IMSP Flag Football Officials Training SB #2
6:00 PM - 10:00 PM IMSP Flag Football Officials Training SB #3

Fred Beekman Park

Time Event Location
12:00 AM - 12:00 AM Closed for Construction MH Picnic Grove
4:45 PM - 11:00 PM IMSP Sand Volleyball SVB #3
4:45 PM - 11:00 PM IMSP Sand Volleyball SVB #4
5:30 PM - 11:00 PM IMSP Slow Pitch Softball Wheel
5:30 PM - 11:00 PM IMSP Slow Pitch Softball SB #6
5:30 PM - 11:00 PM IMSP Slow Pitch Softball SB #5
6:00 PM - 8:00 PM Men's Rugby Club Field #10
6:00 PM - 8:00 PM Women's Rugby Club Scrimmage vs. Life University Field #09

Jesse Owens North Rec Center

Time Event Location
12:00 PM - 10:00 PM Open Recreation Basketball Court #2-3
2:00 PM - 9:00 PM OSDC Dryland Training Court #1

Jesse Owens South Rec Center

Time Event Location
6:00 AM - 7:00 PM Open Recreation Court #2
6:00 AM - 11:00 PM Open Recreation Basketball Court #1
7:00 PM - 9:00 PM Women's Basketball Club Court #2
9:00 PM - 11:00 PM Handball Club Court #2
11:00 PM - 1:00 AM Open Recreation Basketball Court #1
11:00 PM - 1:00 AM Open Recreation Court #2

Jesse Owens West Park

Time Event Location
4:30 PM - 8:00 PM IMSP Outdoor Soccer East Field
4:30 PM - 8:00 PM IMSP Outdoor Soccer South Field
4:30 PM - 8:00 PM IMSP Outdoor Soccer CricketPitch

Lincoln Tower Park

Time Event Location
6:00 AM - 7:00 AM DHS - ROTC PT NW Turf Field
8:00 AM - 8:55 AM DHS - Flag Football NW Turf Field
8:00 AM - 9:50 AM DHS Tennis 1 TC #1-12
9:00 AM - 11:00 AM Student Life Staff Meeting WFH
10:05 AM - 11:55 AM DHS Tennis 1 TC #1-12
10:20 AM - 11:15 AM DHS Soccer NW Turf Field
12:10 PM - 2:00 PM DHS Tennis 1 TC #1-12
2:15 PM - 4:05 PM DHS Tennis 1 TC #1-12
4:00 PM - 5:30 PM Open Recreation NE Turf Field
4:05 PM - 6:30 PM Marching Band Rehearsal NW Turf Field
5:30 PM - 6:30 PM IMSP Outdoor Soccer NE Turf Field
5:30 PM - 11:00 PM IMSP Outdoor Soccer SW Grass Field
5:30 PM - 11:00 PM IMSP Outdoor Soccer SE Grass Field
6:30 PM - 8:00 PM Men's Soccer Club NE Turf Field
6:30 PM - 11:00 PM IMSP Outdoor Soccer NW Turf Field
7:15 PM - 8:15 PM Group Fitness - Candlelight Power Yoga WFH
8:00 PM - 9:30 PM Field Hockey Club NE Turf Field
8:00 PM - 10:00 PM Tennis Club TC #13-16
8:30 PM - 9:30 PM Group Fitness - Candlelight Relaxation Yoga WFH
9:30 PM - 11:00 PM Women's Soccer Club NE Turf Field
11:00 PM - 12:00 AM Open Recreation NW Turf Field
11:00 PM - 12:00 AM Open Recreation NE Turf Field

North Recreation Center

Time Event Location
8:00 AM - 9:00 AM Group Fitness - Indoor Cycle North Rec 310/320
12:00 PM - 1:00 PM Group Fitness - Power Yoga North Rec 210/220
5:00 PM - 6:00 PM Group Fitness - Circuit Cycle North Rec 310/320
6:00 PM - 7:00 PM Group Fitness - Barre None North Rec 210/220
7:30 PM - 9:30 PM Buckeye Bhangra Practice North Rec 210/220
9:30 PM - 11:30 PM 3D Urban Dance Team Rehearsal North Rec 210/220

Recreation and Physical Activity Center

Time Event Location
5:30 AM - 12:00 AM Open Recreation Basketball TWD #1-2
5:30 AM - 12:00 AM Open Recreation Basketball TWD Ct #3
5:30 AM - 12:00 AM Closed TWD Ct #4
6:00 AM - 7:00 AM Army Cadet Physical Training Upper Gym
6:15 AM - 7:15 AM Group Fitness - Indoor Cycle MPR #2, B30
6:30 AM - 7:30 AM Group Fitness - Yoga MPR #3, B134
6:45 AM - 7:45 AM Advanced Kettlebell Small Group MPR #1, B20
7:00 AM - 8:00 AM Crew Chief Interviews B153
7:30 AM - 8:50 AM Group Fitness - Training MPR #2, B30
8:00 AM - 8:55 AM DHS Golf 1 Putting Green
8:00 AM - 8:55 AM DHS Fencing 1 North Gym
8:00 AM - 8:55 AM DHS Golf 1 GHS #1-7
8:00 AM - 9:50 AM DHS Yoga 1 MPR #3, B134
8:30 AM - 10:30 AM USAC Business Meeting Mtg Rm #3
9:00 AM - 10:00 AM Intro to Boxing Small Group Boxing Studio
9:00 AM - 10:00 AM Group Fitness - Circuit Cycle MPR #2, B30
9:10 AM - 10:05 AM DHS Boxing for Beginners North Gym
9:10 AM - 10:05 AM DHS Golf 1 Putting Green
9:10 AM - 10:05 AM DHS Golf 1 GHS #1-7
9:10 AM - 10:05 AM DHS Racquetball 1 RQ Ct #3-10
9:10 AM - 10:05 AM DHS Men's Basketball South Gym
9:35 AM - 12:20 PM Upper Elementary Physical Education Upper Gym
10:05 AM - 11:55 AM DHS Yoga 1 MPR #3, B134
10:15 AM - 11:15 AM Group Fitness - Training MPR #2, B30
10:20 AM - 11:15 AM DHS Golf 1 Putting Green
10:20 AM - 11:15 AM DHS Karate 1 MPR #1, B20
10:20 AM - 11:15 AM DHS Pilates MPR #5, A200
10:20 AM - 11:15 AM DHS Golf 1 GHS #1-7
11:00 AM - 12:00 PM Interviews - Assistant Director Member Services B145
11:30 AM - 12:00 PM Crew Chief Interviews B153
11:30 AM - 12:25 PM DHS Tae Kwon Do 1 MPR #1, B20
11:30 AM - 12:25 PM DHS Kickboxing MPR #5, A200
11:45 AM - 12:45 PM Group Fitness - Circuit Cycle Pilates MPR #2, B30
12:00 PM - 1:00 PM Group Fitness - Cross Training South Gym
12:00 PM - 4:00 PM Wellness Ambassador Outreach RCL Plaza
12:10 PM - 2:00 PM DHS Yoga 1 MPR #3, B134
12:15 PM - 12:45 PM Interview B153
12:40 PM - 1:35 PM DHS Badminton North Gym
12:45 PM - 2:05 PM Adventure Based Learning Upper Gym
1:00 PM - 2:45 PM Group Fitness - Training MPR #2, B30
1:30 PM - 2:30 PM Interviews - Assistant Director Member Services B153
1:50 PM - 2:45 PM DHS Badminton 1 North Gym
1:50 PM - 2:45 PM DHS Judo 1 MPR #4, B138W
1:50 PM - 2:45 PM DHS Racquetball 1 RQ Ct #3-10
1:50 PM - 2:45 PM DHS Boxing for Beginners South Gym
2:00 PM - 5:00 PM DSWS Leadership Course Mtg #1-3
2:15 PM - 3:10 PM Teaching Court Games Upper Gym
2:15 PM - 4:05 PM DHS Yoga 1 MPR #3, B134
3:00 PM - 3:45 PM Group Fitness - Indoor Cycle MPR #2, B30
3:00 PM - 3:55 PM DHS Boxing for Beginners North Gym
3:00 PM - 3:55 PM DHS Judo 1 MPR #4, B138W
3:00 PM - 3:55 PM DHS T'ai Chi Ch'uan 1 South Gym
3:00 PM - 3:55 PM DHS Racquetball 1 RQ Ct #3-10
3:00 PM - 6:00 PM AVEDA Wellness Wednesdays RPAC UMS
3:00 PM - 7:00 PM Fed Ex Group Table Amphitheatre
4:00 PM - 5:00 PM Student Wellness First Year Success Series Dave Griner Rm
4:00 PM - 5:00 PM Group Fitness - Cycle + Yoga Power Hour MPR #2, B30
4:25 PM - 5:25 PM Group Fitness - Hip Hop Fitness South Gym
4:25 PM - 5:35 PM Group Fitness - Breathe & Balance Yoga MPR #4, B138E
4:30 PM - 6:20 PM DHS Social Dance 1 MPR #5, A200
4:30 PM - 8:30 PM Open Recreation Basketball UG #3-4
4:30 PM - 12:00 AM Open Recreation Volleyball UG #1-2
4:30 PM - 12:00 AM Open Recreation Badminton North Gym
4:45 PM - 5:45 PM Group Fitness - Power Yoga MPR #3, B134
5:00 PM - 6:00 PM Group Fitness - Kettlebell Bootcamp MPR #1, B20
5:20 PM - 6:20 PM Group Fitness - Circuit Cycle MPR #2, B30
5:30 PM - 6:30 PM SGF FYSS Sessions Dave Griner Rm
5:30 PM - 6:30 PM Group Fitness - TRX Track Level
5:45 PM - 6:45 PM Group Fitness - Buckeye Bootcamp South Gym
5:45 PM - 10:00 PM Sport Club Presidents Meeting Mtg #2-3
5:50 PM - 6:50 PM Group Fitness - Power Yoga MPR #4, B138E
6:00 PM - 7:00 PM Self-Defense Class MPR #1, B20
6:00 PM - 8:00 PM Judo Club MPR #4, B138W
6:00 PM - 8:30 PM Bread Club Demo Kitchen
6:10 PM - 7:00 PM Group Fitness - Yogalates MPR #3, B134
6:30 PM - 7:25 PM DHS LA Blast MPR #5, A200
6:30 PM - 7:30 PM Group Fitness - Med School Cycle MPR #2, B30
6:30 PM - 8:00 PM Squash Club SQ Ct. A
6:30 PM - 8:00 PM Golf Club Putting Green
6:30 PM - 8:00 PM Squash Club SQ Ct. B
6:30 PM - 8:00 PM Squash Club SQ Ct. C
6:30 PM - 8:00 PM Squash Club SQ Ct. D
6:30 PM - 8:00 PM Golf Club GHS #1-7
6:30 PM - 9:30 PM Racquetball Club RQ Ct #07
6:30 PM - 9:30 PM Racquetball Club RQ Ct #03
6:30 PM - 9:30 PM Racquetball Club RQ Ct #04
6:30 PM - 9:30 PM Racquetball Club RQ Ct #05
6:30 PM - 9:30 PM Racquetball Club RQ Ct #06
6:45 PM - 7:45 PM Group Fitness - TRX Track Level
7:00 PM - 9:00 PM Zuvaa Dance Practice MPR #4, B138E
7:00 PM - 9:00 PM Boxing Club MPR #1, B20
7:00 PM - 9:00 PM Yoga Club MPR #3, B134
7:15 PM - 8:15 PM Group Fitness - Zumba South Gym
7:15 PM - 8:30 PM MUSE meeting Mtg Rm #1
7:30 PM - 8:30 PM General Meetings Dave Griner Rm
8:00 PM - 9:00 PM Group Fitness - Late Night Ride MPR #2, B30
8:00 PM - 10:00 PM Ju Jitsu Club MPR #4, B138W
8:30 PM - 10:30 PM DanceSport MPR #5, A200
8:30 PM - 12:00 AM Open Recreation Basketball South Gym
9:00 PM - 11:00 PM Dragon Phoenix Wushu Club MPR #4, B138E
9:00 PM - 11:00 PM Buckeye Fusion Practice MPR #1, B20
9:00 PM - 11:00 PM Dodgeball Club UG #3-4
9:30 PM - 11:30 PM J2K Practice MPR #3, B134

RPAC Aquatic Facility

Time Event Location
5:30 AM - 9:00 AM Open Rec Swim Class Pool
5:30 AM - 10:00 PM Open Rec Swim Rec Spa
5:30 AM - 10:00 PM Open Rec Swim Lap Pool
5:30 AM - 10:00 PM Open Rec Swim Leisure Sect. 3
6:00 AM - 8:00 AM Varsity Swimming 2016-2017 Competition Pool
7:00 AM - 10:00 AM Varsity Diving 2016-2017 Diving Sect. 1
8:00 AM - 12:00 PM Varsity Synchro 2016-2017 Comp South
8:00 AM - 1:00 PM Open Rec Swim Comp North 1-5
9:10 AM - 10:05 AM Swimming 1 - Bailey Class Pool
10:20 AM - 11:15 AM Swimming 2 - Bailey Class Pool
11:00 AM - 1:00 PM Open Rec Dive Dive Pool
11:30 AM - 12:25 PM Open Rec Swim Class Pool
12:30 PM - 1:30 PM Open Rec Swim Class Lanes 5-8
12:30 PM - 1:30 PM FSFP - Faculty Staff Fitness Swimming Class Lanes 1-4
1:00 PM - 4:00 PM Varsity Diving 2016-2017 Diving Sect. 1
1:30 PM - 5:00 PM Open Rec Swim Class Pool
2:00 PM - 4:00 PM Varsity Swimming 2016-2017 Competition Pool
4:00 PM - 9:00 PM OSDC 2016-2017 Diving Sect. 2
4:30 PM - 6:25 PM OSSC 2016-2017 Comp South
4:30 PM - 7:30 PM OSSC 2016-2017 Wet Classroom
4:30 PM - 7:30 PM OSSC 2016-2017 Comp North
4:30 PM - 9:00 PM Open Rec Swim Comp Center
5:30 PM - 6:15 PM Group Fitness - Aqua Zumba Class Pool
6:30 PM - 7:30 PM ARS MS Water Exercise Accommodation Class Lane 1
6:30 PM - 8:00 PM ARS Children's Adapted Aquatics Leisure Sect. 1
6:30 PM - 8:00 PM ARS Children's Adapted Aquatics Class Lanes 5-8
6:45 PM - 8:15 PM Women's Water Polo Club Practice Comp South
7:45 PM - 9:45 PM Club Swimming at OSU Practice Comp North
8:00 PM - 10:00 PM Triathlon Club Practice Class Pool
8:15 PM - 9:45 PM Men's Water Polo Club Practice Comp South