Creating the Extraordinary Student Experience

  • Please note the daily schedule is subject to change due to unforeseen events and schedule conflicts.

Daily Schedule For Sunday, November 19, 2017

Adventure Recreation Center

Time Event Location
8:00 AM - 4:00 PM Open Recreation Courts #2-3
8:00 AM - 4:00 PM BOLT Event Turf #1
8:00 AM - 12:00 AM Open Recreation Turf #2
8:00 AM - 12:00 AM Open Recreation Court #1
8:00 AM - 12:00 AM Open Recreation Court #4
4:00 PM - 6:00 PM OSUCOM F.C Pick Up Turf #1
4:00 PM - 12:00 AM IMSP CoRec Basketball Courts #2-3
6:00 PM - 9:00 PM Malaysian Student Association Friendly Turf #1
9:00 PM - 12:00 AM Open Recreation Turf #1

Coffey Road Park

Time Event Location
10:00 AM - 1:00 PM Men's Ultimate Disc Club SB #1
10:00 AM - 1:00 PM Women's Ultimate Disc Club SB #4

Fred Beekman Park

Time Event Location
3:00 PM - 11:00 PM IMSP Flag Football VB Shelter
3:00 PM - 11:00 PM IMSP Flag Football Field #09
3:00 PM - 11:00 PM IMSP Flag Football Square

Jesse Owens North Rec Center

Time Event Location
9:00 AM - 5:00 PM Powerlifting Club Push Pull Meet Court #1
12:00 PM - 6:00 PM OSDC Dryland Training Dryland Training
5:00 PM - 8:00 PM Open Recreation Basketball Court #1

Jesse Owens South Rec Center

Time Event Location
12:00 PM - 4:00 PM Open Recreation Badminton Court #2
12:00 PM - 1:00 AM Open Recreation Basketball Court #1
4:30 PM - 1:00 AM Open Recreation Basketball Court #2

Jesse Owens West Park

Time Event Location
12:00 PM - 1:00 PM RallyCap Sports East Field

Jesse Owens West Tennis Center

Time Event Location
10:00 PM - 12:00 AM Tennis Club JOWTC

Lincoln Tower Park

Time Event Location
10:00 AM - 1:00 PM Open Recreation NE Turf Field
10:00 AM - 4:00 PM Open Recreation NW Turf Field
10:00 AM - 4:00 PM Pi Beta Phive K Basketball Cts. #1-2
10:00 AM - 4:00 PM Pi Beta Phive K Volleyball Cts. #1-2
12:30 PM - 3:00 PM Overnight Oats and Decorate Bolts WFH
1:00 PM - 3:00 PM Sigma-Phi Turkey Bowl NE Turf Field
3:30 PM - 10:00 PM H2O Thanksgiving Celebration WFH
4:00 PM - 11:00 PM IMSP Flag Football - Playoffs NW Turf Field
4:00 PM - 11:00 PM IMSP Flag Football - Playoffs NE Turf Field
11:00 PM - 12:00 AM Open Recreation NW Turf Field
11:00 PM - 12:00 AM Open Recreation NE Turf Field

North Recreation Center

Time Event Location
11:30 AM - 7:45 PM Group Fitness - BuckeyeFIT North Rec 210/220
11:30 AM - 9:45 PM Group Fitness - BuckeyeFIT North Rec 310/320

Outdoor Adventure Center

Time Event Location
10:00 AM - 2:00 PM Lead Climbing - Staff Lead Climbing CR
10:00 AM - 2:00 PM Lead Climbing CW

Recreation and Physical Activity Center

Time Event Location
9:00 AM - 10:00 AM Varsity Swim Dynamic Warmups South Gym
10:00 AM - 1:00 PM Buckeye Tang Soo Do Club MPR #4, B138W
10:00 AM - 3:00 PM Kingdom Cup Basketball Tournament Prg Registration
10:00 AM - 3:00 PM Kingdom Cup Basketball Tournament Mtg #1-2
10:00 AM - 3:00 PM Kingdom Cup Basketball Tournament UG #1-2
10:00 AM - 4:00 PM Pi Beta Phive K NW Plaza
10:00 AM - 4:00 PM Pi Beta Phive K North Plaza
10:00 AM - 4:00 PM Pi Beta Phive K RCL Plaza
10:00 AM - 4:00 PM Rec Sports Safety Training Dave Griner Rm
10:00 AM - 5:00 PM Open Recreation Badminton North Gym
10:00 AM - 6:30 PM Open Recreation Volleyball South Gym
10:00 AM - 12:00 AM Open Recreation Basketball TWD #1-2
10:00 AM - 12:00 AM Open Recreation Basketball TWD #3-4
10:30 AM - 11:30 AM Group Fitness - Yoga MPR #3, B134
10:30 AM - 11:30 AM Group Fitness - Circuit Cycle MPR #2, B30
11:00 AM - 4:00 PM Beat Michigan with Grant Dodgeball Tournament Mtg Rm #3
11:00 AM - 4:00 PM Beat Michigan with Grant Dodgeball Tournament UG #3-4
12:30 PM - 3:00 PM Dance Coalition at OSU MPR #1, B20
1:00 PM - 4:30 PM BuckeyeThon Morale Retreat 2 MPR #4, B138E
1:15 PM - 3:15 PM Kendo Practice MPR #5, A200
2:00 PM - 4:00 PM Shotokan Karate Club MPR #4, B138W
2:00 PM - 5:00 PM AGAC Learn to Swim & ARS Programs B145
3:00 PM - 3:45 PM Group Fitness - Pilates Express MPR #2, B30
3:15 PM - 6:00 PM Dance Connection Rehearsal MPR #5, A200
4:00 PM - 4:45 PM Group Fitness - Indoor Cycle MPR #2, B30
4:00 PM - 5:00 PM Group Fitness - Barre None MPR #3, B134
4:00 PM - 6:00 PM Dodgeball Tournament Upper Gym
4:00 PM - 6:00 PM Alpha Gamma Delta RTS Mtg #1-2
5:00 PM - 6:00 PM Group Fitness - Circuit Cycle MPR #2, B30
5:00 PM - 7:00 PM Club Dance Team Practice MPR #4, B138E
5:00 PM - 7:00 PM Scarlet Script Cabaret Mtg Rm #3
5:00 PM - 7:00 PM Lifeguarding Class B145
5:00 PM - 7:00 PM Badminton Club North Gym
5:30 PM - 6:30 PM Group Fitness - TRX Track Level
5:30 PM - 6:30 PM Group Fitness - Power Yoga MPR #3, B134
6:00 PM - 8:00 PM Chimes Meeting Dave Griner Rm
6:00 PM - 8:00 PM Buckeye Twirl Club MPR #5, A200
6:00 PM - 12:00 AM Open Recreation Basketball UG #1-2
6:30 PM - 8:30 PM IMSP Cornhole UG #3-4
6:30 PM - 9:30 PM Racquetball Club RQ Ct #3-7
6:45 PM - 7:45 PM Group Fitness - Full Body Challenge MPR #2, B30
7:00 PM - 8:00 PM Group Fitness - Zumba MPR #3, B134
7:00 PM - 9:00 PM Women's Volleyball Club South Gym
7:00 PM - 9:00 PM Group Dinner Demo & Mtg #1
7:00 PM - 12:00 AM Open Recreation Badminton North Gym
8:00 PM - 10:00 PM Inaayat Practice MPR #4, B138E
8:30 PM - 10:00 PM Buckeye Fusion Practice MPR #3, B134
8:30 PM - 10:30 PM DanceSport Club MPR #5, A200
8:45 PM - 10:45 PM Dance Connection Practice MPR #2, B30
9:00 PM - 11:00 PM Men's Volleyball Club South Gym
9:00 PM - 11:00 PM Genesis Dance Practice MPR #4, B138W
9:00 PM - 12:00 AM Open Recreation Basketball UG #3-4
10:00 PM - 12:00 AM OSU Raas Practice MPR #3, B134

RPAC Aquatic Facility

Time Event Location
6:00 AM - 6:00 PM Ohio State Invitational Dive Pool
6:00 AM - 6:00 PM Ohio State Invitational Competition Pool
6:00 AM - 7:00 PM Ohio State Invitational Aquatic Plaza
6:00 AM - 7:00 PM Ohio State Invitational East Seating
6:00 AM - 7:00 PM Ohio State Invitational West Seating
6:00 AM - 7:00 PM Ohio State Invitational Changing Room A
6:00 AM - 7:00 PM Ohio State Invitational Changing Room B
6:00 AM - 7:00 PM Ohio State Invitational Wet Classroom
8:30 AM - 12:00 PM OSSC Fall Practice 2017-2018 Class Pool
10:00 AM - 10:00 PM Open Rec Swim Lap Pool
10:00 AM - 10:00 PM Open Rec Swim Leisure Sect. 3
10:00 AM - 10:00 PM Open Rec Swim Rec Spa
12:00 PM - 5:00 PM AGAC Learn to Swim & ARS Programs Leisure Sect. 1
12:00 PM - 5:00 PM AGAC Learn to Swim & ARS Programs Class Pool
5:00 PM - 7:00 PM AQ New Staff Orientation Class Lanes 1-4
5:00 PM - 7:00 PM Open Rec Swim Class Lanes 5-8
6:00 PM - 9:00 PM Varsity Synchro Practice 2017-18 Comp North
7:00 PM - 10:00 PM Lifeguarding Class Class Pool
7:30 PM - 9:00 PM Club Swimming Officer Meeting Wet Classroom