Creating the Extraordinary Student Experience

  • Please note the daily schedule is subject to change due to unforeseen events and schedule conflicts.

Daily Schedule For Wednesday, September 13, 2017

Adventure Recreation Center

Time Event Location
6:00 AM - 7:00 PM Open Recreation Court #1
6:00 AM - 7:00 PM Open Recreation Turf #1
6:00 AM - 12:00 AM Open Recreation Court #2
6:00 AM - 12:00 AM Open Recreation Court #3
6:00 AM - 12:00 AM Open Recreation Court #4
6:00 AM - 12:00 AM Open Recreation Turf #2
7:00 PM - 9:00 PM Buckeye Twirl Club Court #1
7:00 PM - 10:00 PM Baseball Club Practice Turf #1
9:00 PM - 12:00 AM Open Recreation Court #1
10:00 PM - 12:00 AM Open Recreation Turf #1

Coffey Road Park

Time Event Location
5:00 PM - 11:00 PM IMSP Outdoor Soccer CRP

Fred Beekman Park

Time Event Location
4:45 PM - 11:00 PM IMSP Sand Volleyball SVB #3
4:45 PM - 11:00 PM IMSP Sand Volleyball SVB #4
8:00 PM - 10:00 PM Football Club Field #09
8:00 PM - 10:00 PM Men's Rugby Club Field #10

Jesse Owens North Rec Center

Time Event Location
10:00 AM - 8:00 PM Open Recreation Basketball Court #1
2:00 PM - 8:00 PM OSDC Dryland Training Dryland Training

Jesse Owens South Rec Center

Time Event Location
6:00 AM - 3:30 PM Open Recreation Basketball Court #2
6:00 AM - 1:00 AM Open Recreation Basketball Court #1
4:00 PM - 6:30 PM Open Recreation Badminton Court #2
7:00 PM - 9:00 PM Women's Basketball Club Court #2
9:00 PM - 1:00 AM Open Recreation Basketball Court #2

Jesse Owens West Park

Time Event Location
6:00 PM - 7:30 PM Indoor Soccer Club Practice East Field

Lincoln Tower Park

Time Event Location
5:30 AM - 7:30 AM DHS - Army ROTC PT NW Turf Field
8:00 AM - 8:55 AM DHS - Flag Football NW Turf Field
10:20 AM - 11:15 AM DHS - Soccer NW Turf Field
12:10 PM - 2:00 PM DHS - Tennis 1 TC #1-12
2:15 PM - 4:05 PM DHS - Tennis 1 TC #1-12
4:00 PM - 6:15 PM Sports Medicine Research WFH
4:00 PM - 6:30 PM Marching Band Rehearsal NW Turf Field
4:00 PM - 6:30 PM Open Recreation NE Turf Field
6:30 PM - 8:00 PM Men's Soccer Club NE Turf Field
6:30 PM - 12:00 AM IMSP Outdoor Soccer NW Turf Field
6:30 PM - 12:00 AM IMSP Outdoor Soccer SE Grass Field
7:15 PM - 8:15 PM Group Fitness - Candlelight Power Yoga WFH
8:00 PM - 9:30 PM Field Hockey Club NE Turf Field
8:30 PM - 9:30 PM Group Fitness - Candlelight Relaxation Yoga WFH
9:30 PM - 11:00 PM Men's Lacrosse Club NE Turf Field
10:00 PM - 12:00 AM Chinese Student & Scholar Society Dance Practice WFH
11:00 PM - 12:00 AM Open Recreation NE Turf Field

North Recreation Center

Time Event Location
11:30 AM - 12:30 PM Group Fitness - Yoga North Rec 210/220
5:30 PM - 6:30 PM Group Fitness- BArre None North Rec 210/220
6:00 PM - 7:00 PM Group Fitness - Circuit Cycle North Rec 310/320
7:00 PM - 8:00 PM Group Fitness - Shake It! North Rec 210/220
7:30 PM - 10:30 PM Group Fitness - BuckeyeFIT North Rec 310/320
9:00 PM - 11:00 PM Buckeye Fusion Practice North Rec 210/220

Outdoor Adventure Center

Time Event Location
6:30 PM - 8:30 PM TR Belay Clinic CR
6:30 PM - 8:30 PM TR Belay Clinic CW Double Run #1

Recreation and Physical Activity Center

Time Event Location
5:30 AM - 7:30 AM DHS - Army ROTC PT Upper Gym
5:30 AM - 12:00 AM Open Recreation Basketball TWD #1-2
5:30 AM - 12:00 AM Open Recreation Basketball TWD #3-4
6:15 AM - 7:15 AM Group Fitness - Indoor Cycle MPR #2, B30
6:30 AM - 7:30 AM Group Fitness - Sunrise Yoga MPR #3, B134
7:00 AM - 8:00 AM Women's Ultimate Disc Club Team Bonding MPR #4, B138E
7:30 AM - 8:30 AM Advanced Kettlebell Training MPR #1, B20
8:00 AM - 8:55 AM DHS - Boxing for Beginners South Gym
8:00 AM - 9:00 AM Group Fitness - TRX Track Level
8:00 AM - 9:50 AM DHS - Yoga 1 MPR #3, B134
8:00 AM - 11:00 AM USAC Business Meeting Dave Griner Rm
9:00 AM - 10:00 AM Group Fitness - Circuit Cycle MPR #2, B30
9:10 AM - 10:05 AM DHS - Golf 1 GHS #1-7
9:10 AM - 10:05 AM DHS - Boxing for Beginners North Gym
9:10 AM - 10:05 AM DHS - Golf 1 Putting Green
9:35 AM - 12:20 PM KNPE - Upper Elementary PE Upper Gym
10:05 AM - 11:55 AM DHS - Yoga 1 MPR #3, B134
10:20 AM - 11:15 AM DHS - Golf 1 GHS #1-7
10:20 AM - 11:15 AM DHS - Kickboxing MPR #5, A200
10:20 AM - 11:15 AM DHS - Golf 1 Putting Green
10:20 AM - 11:15 AM DHS - Boxing for Beginners North Gym
10:30 AM - 11:20 AM Group Fitness - BOSU Pilates MPR #2, B30
10:30 AM - 11:30 AM Coke Donation Meeting B145
11:30 AM - 12:25 PM DHS - Boxing for Beginners MPR #4, B138E
11:30 AM - 12:25 PM DHS - Pilates MPR #5, A200
11:30 AM - 12:25 PM DHS - Golf 1 GHS #1-7
11:30 AM - 12:25 PM DHS - Golf 1 Putting Green
11:30 AM - 12:30 PM Advanced TRX Track Level
11:45 AM - 12:45 PM Group Fitness - Circuit Cycle MPR #2, B30
12:10 PM - 2:00 PM DHS - Yoga 1 MPR #3, B134
12:40 PM - 1:35 PM DHS - Judo 1 MPR #4, B138W
12:40 PM - 1:35 PM DHS - Tae Kwon Do 1 MPR #1, B20
12:40 PM - 1:35 PM DHS - Badminton 1 North Gym
12:40 PM - 2:30 PM DHS - Social Dance 1 MPR #5, A200
12:45 PM - 2:05 PM KNPE - Adventure Based Learning Upper Gym
1:00 PM - 2:00 PM Group Fitness - TRX Track Level
1:50 PM - 2:45 PM DHS - Golf 1 GHS #1-7
1:50 PM - 2:45 PM DHS - Shuai Chiao MPR #4, B138W
1:50 PM - 2:45 PM DHS - Badminton 1 North Gym
1:50 PM - 2:45 PM DHS - Golf 1 Putting Green
2:00 PM - 3:00 PM FYSS Rec Sports Dave Griner Rm
2:15 PM - 3:10 PM KNPE - Teaching Court Games Upper Gym
2:15 PM - 4:05 PM DHS - Yoga 1 MPR #3, B134
3:00 PM - 3:45 PM Group Fitness - Indoor Cycle MPR #2, B30
3:00 PM - 3:55 PM DHS - Golf 1 GHS #1-7
3:00 PM - 3:55 PM DHS - Karate 1 South Gym
3:00 PM - 3:55 PM DHS - Golf 1 Putting Green
3:00 PM - 3:55 PM DHS - Boxing for Beginners North Gym
3:00 PM - 4:30 PM Environmental Services Meeting B145
4:00 PM - 5:00 PM Student Wellness Classes Dave Griner Rm
4:00 PM - 5:00 PM Group Fitness - Full Body Challenge MPR #2, B30
4:30 PM - 5:30 PM Group Fitness - Yoga MPR #3, B134
4:30 PM - 5:30 PM Group Fitness - Barre None MPR #4, B138E
4:30 PM - 5:30 PM Group Fitness - Cardio Kickboxing South Gym
4:30 PM - 6:00 PM Wrestling Club Practice MPR #4, B138W
4:30 PM - 6:20 PM DHS - Social Dance 2 MPR #5, A200
4:30 PM - 12:00 AM Open Recreation Badminton North Gym
4:30 PM - 12:00 AM Open Recreation Volleyball UG #1-2
5:00 PM - 7:00 PM Ju-Jitsu Club MPR #1, B20
5:20 PM - 6:20 PM Group Fitness - Circuit Cycle MPR #2, B30
5:30 PM - 6:30 PM USG Event RCL Plaza
5:30 PM - 6:30 PM Group Fitness - TRX Track Level
5:50 PM - 6:50 PM Group Fitness - Yoga Inversions MPR #4, B138E
6:00 PM - 6:50 PM Group Fitness - Yogalates MPR #3, B134
6:00 PM - 7:00 PM Group Fitness - Buckeye Bootcamp South Gym
6:00 PM - 7:30 PM Sport Club Risk Manager's Training Mtg Rm #2
6:00 PM - 7:30 PM Squash Club SQ Ct. A-D
6:00 PM - 8:00 PM Judo Club MPR #4, B138W
6:30 PM - 7:30 PM Fitness In Motion - College of Medicine MPR #2, B30
6:30 PM - 9:30 PM Racquetball Club RQ Ct #3-7
6:45 PM - 7:45 PM Group Fitness - TRX Track Level
7:00 PM - 9:00 PM Dragon Phoenix Wushu Club MPR #3, B134
7:00 PM - 9:00 PM Boxing Club MPR #1, B20
7:00 PM - 9:00 PM Men's Basketball Club UG #3-4
7:15 PM - 9:15 PM Dance Connection Practice MPR #4, B138E
7:30 PM - 8:30 PM UNICEF OSU Meeting Mtg Rm #3
7:30 PM - 8:30 PM UNICEF OSU Meeting Dave Griner Rm
7:30 PM - 8:30 PM Group Fitness - Zumba South Gym
7:30 PM - 9:00 PM Kick-It for Children's Cancer Meetings Mtg Rm #1
8:00 PM - 9:00 PM Group Fitness - Late Night Ride MPR #2, B30
8:00 PM - 10:00 PM J2K Dance Practice MPR #4, B138W
8:30 PM - 9:30 PM Breathe Hope General Body Mtg Rm #2
9:00 PM - 10:00 PM Group Fitness - Late Night Hip Hop MPR #5, A200
9:00 PM - 11:00 PM Queen of Aces Dance Practice MPR #1, B20
9:00 PM - 11:00 PM DanceSport Club MPR #3, B134
9:00 PM - 11:00 PM Dodgeball Club UG #3-4
9:00 PM - 12:00 AM Open Recreation Basketball South Gym
10:30 PM - 12:00 AM DIVA practice MPR #2, B30

RPAC Aquatic Facility

Time Event Location
5:30 AM - 9:10 AM Open Rec Swim Class Lanes 1-4
5:30 AM - 9:10 AM Open Rec Swim Class Lanes 5-8
5:30 AM - 10:00 PM Open Rec Swim Lap Pool
5:30 AM - 10:00 PM Open Rec Swim Leisure Sect. 3
5:30 AM - 10:00 PM Open Rec Swim Rec Spa
7:00 AM - 8:30 AM Varsity Dive Practice Fall 2017 Diving Sect. 2
8:00 AM - 11:00 AM Varsity Synchro Practice 2017-18 Comp South
8:00 AM - 1:00 PM Open Rec Swim Comp North 1-5
9:10 AM - 10:05 AM Swimming 1 Class Pool
10:00 AM - 4:00 PM Varsity Dive Practice Fall 2017 Diving Sect. 2
10:20 AM - 11:15 AM Swimming 2 Class Pool
11:15 AM - 12:30 PM Open Rec Swim Class Lanes 1-4
11:15 AM - 1:50 PM Open Rec Swim Class Lanes 5-8
12:00 PM - 1:00 PM Marty Bailey Make up Diving Class Diving Sect. 1
12:30 PM - 1:30 PM Faculty Staff Fitness Swimming Class Lanes 1-4
1:50 PM - 2:45 PM Swim Conditioning Class Pool
2:00 PM - 4:00 PM Varsity Swim Practice 2017-18 Competition Pool
2:45 PM - 4:00 PM Open Rec Swim Class Lanes 5-8
2:45 PM - 6:30 PM Open Rec Swim Class Lane 1
2:45 PM - 8:00 PM Open Rec Swim Class Lane 2
2:45 PM - 8:00 PM Open Rec Swim Class Lane 3
2:45 PM - 8:00 PM Open Rec Swim Class Lane 4
4:00 PM - 6:30 PM Open Rec Swim Class Lane 6
4:00 PM - 6:30 PM Open Rec Swim Class Lane 5
4:00 PM - 6:30 PM Open Rec Swim Class Lane 7
4:00 PM - 6:30 PM Private Swim Lessons Class Lane 8
4:00 PM - 9:00 PM OSDC 2017-18 Diving Sect. 2
4:30 PM - 6:30 PM OSSC Fall Practice 2017-2018 Comp South
4:30 PM - 7:30 PM OSSC Fall Practice 2017-2018 Comp North
4:30 PM - 9:00 PM Open Rec Swim Comp Center
6:30 PM - 7:30 PM ARS MS Water Exercise Accommodation Class Lane 1
6:30 PM - 8:00 PM ARS Children's Adapted Aquatics Leisure Sect. 1
6:30 PM - 8:00 PM ARS Children's Adapted Aquatics Class Lanes 5-8
7:45 PM - 9:45 PM Club Swimming at OSU Comp North
8:00 PM - 10:00 PM Triathlon Club Class Pool
8:15 PM - 9:45 PM Men's Water Polo Club Comp South