Creating the Extraordinary Student Experience

  • Please note the daily schedule is subject to change due to unforeseen events and schedule conflicts.

Daily Schedule For Sunday, November 10, 2019

Adventure Recreation Center

Time Event Location
8:00 AM - 10:00 AM Open Recreation Basketball Court #1
8:00 AM - 12:00 PM Open Recreation Turf #2
8:00 AM - 12:45 PM Open Recreation Basketball Courts #2-3
8:00 AM - 1:00 PM Men's Basketball Club vs Wittenburg Court #4
8:00 AM - 12:00 AM Open Recreation Turf #1
10:00 AM - 4:00 PM Women's Club Basketball vs Grand Valley State Court #1
10:00 AM - 4:00 PM Women's Club Basketball vs Grand Valley State Lobby
12:00 PM - 2:00 PM OSUCOM Kickaround Turf #2
1:00 PM - 2:00 PM Empower Sports Program Courts #2-3
1:00 PM - 12:00 AM Open Recreation Basketball Court #4
2:00 PM - 12:00 AM Open Recreation Turf #2
2:15 PM - 3:45 PM Open Recreation Basketball Courts #2-3
4:00 PM - 12:00 AM IMSP CoRec Basketball Courts #2-3
4:00 PM - 12:00 AM Open Recreation Basketball Court #1

Coffey Road Park

Time Event Location
10:00 AM - 1:00 PM Men's Ultimate Disc Club SB #2
10:00 AM - 1:00 PM Men's Ultimate Disc Club SB #1
10:00 AM - 1:00 PM Men's Ultimate Disc Club SB #3

Fred Beekman Park

Time Event Location
7:00 PM - 9:00 PM Quidditch Practice Field #09

Jesse Owens North Rec Center

Time Event Location
12:00 PM - 6:00 PM OSDC Dryland Fall 2019 Dryland Training
12:00 PM - 8:00 PM Open Recreation Basketball Court #1

Jesse Owens South Rec Center

Time Event Location
12:00 PM - 4:00 PM Open Recreation Badminton Court #2
12:00 PM - 1:00 AM Open Recreation Basketball Court #1
4:30 PM - 1:00 AM Open Recreation Basketball Court #2

Jesse Owens West Tennis Center

Time Event Location
10:00 PM - 12:00 AM Tennis Club JOWTC

Lincoln Tower Park

Time Event Location
10:00 AM - 12:00 PM Open Recreation NE Turf Field
10:00 AM - 4:00 PM Open Recreation NW Turf Field
12:00 PM - 3:30 PM Men's Club Lacrosse vs YSU NE Turf Field
3:00 PM - 6:30 PM Salsa Monthly Social WFH
4:00 PM - 12:00 AM IMSP Flag Football NW Turf Field
4:00 PM - 12:00 AM IMSP Flag Football NE Turf Field
7:00 PM - 9:30 PM H2O Students West Meeting WFH

North Recreation Center

Time Event Location
10:00 AM - 8:30 PM BuckeyeFIT: Format Training North Rec 210/220
11:00 AM - 6:15 PM BuckeyeFIT: Format Training North Rec 310/320
9:00 PM - 12:00 AM Genesis Dance Team Practice North Rec 210/220

Recreation and Physical Activity Center

Time Event Location
10:00 AM - 12:00 PM Dance Practice - Inaayat Dance Team MPR #4, B138E
10:00 AM - 12:00 PM BTSD Club MPR #4, B138W
10:00 AM - 5:00 PM OSU Dodgeball - Recruit Tournament Prg Registration
10:00 AM - 5:00 PM OSU Dodgeball - Recruit Tournament UG #1-2
10:00 AM - 5:00 PM Open Recreation Badminton North Gym
10:00 AM - 6:30 PM Open Recreation Volleyball South Gym
10:00 AM - 12:00 AM Open Recreation Basketball TWD #1-2
10:00 AM - 12:00 AM Open Recreation Basketball TWD #3-4
10:30 AM - 11:30 AM Group Fitness - Power Yoga MPR #3, B134
10:30 AM - 2:30 PM CPR Classes Dave Griner Rm
11:00 AM - 12:00 PM Group Fitness - Cycle+Yoga Power Hour MPR #2, B30
11:00 AM - 1:00 PM Courageous Leaders Program Mtg Rm #3
11:00 AM - 1:00 PM Kendo Club Practice MPR #5, A200
12:00 PM - 1:00 PM Group Fitness - Barre MPR #3, B134
12:00 PM - 2:00 PM Dance Coalition Practice MPR #4, B138E
12:00 PM - 2:00 PM Judo Club MPR #4, B138W
12:00 PM - 4:00 PM Hoops for Hope UG #3-4
1:00 PM - 3:00 PM Shotokan Karate Club MPR #5, A200
1:30 PM - 3:00 PM Group Fitness - Yoga Workshop MPR #3, B134
2:00 PM - 3:00 PM Dance Connection Master Class MPR #4, B138W
2:00 PM - 4:00 PM Studio Dance Rehearsal MPR #4, B138E
3:00 PM - 3:45 PM Group Fitness - Pilates Express MPR #2, B30
3:00 PM - 5:30 PM Dagorhir Indoor Practices MPR #5, A200
3:30 PM - 4:30 PM Group Fitness - Yoga MPR #3, B134
4:00 PM - 4:45 PM Group Fitness - Indoor Cycle MPR #2, B30
4:00 PM - 5:00 PM Buster Douglas Boxing Demonstration MPR #1, B20
4:00 PM - 5:00 PM Dance Connection Production MPR #4, B138W
4:00 PM - 6:00 PM Juggling Club Meeting MPR #4, B138E
4:00 PM - 9:00 PM ISCS Internal Event Mtg Rm #2
5:00 PM - 6:00 PM Group Fitness - Circuit Cycle Barbell MPR #2, B30
5:00 PM - 6:00 PM Physic Class MPR #4, B138W
5:00 PM - 7:00 PM Badminton Club North Gym
5:15 PM - 6:15 PM Group Fitness - Barre MPR #3, B134
5:30 PM - 6:30 PM Group Fitness - TRX 360 Track Level
5:30 PM - 7:00 PM Ohio State Wrestling Club Practice MPR #1, B20
5:30 PM - 8:00 PM Buckeye Twirl MPR #5, A200
5:30 PM - 12:00 AM Open Recreation Basketball UG #1-2
6:00 PM - 8:00 PM Modern Dance Practice MPR #4, B138W
6:30 PM - 9:30 PM Racquetball Club RQ Ct #3-7
6:30 PM - 10:30 PM IMSP Cornhole UG #3-4
6:45 PM - 7:30 PM Group Fitness - Zumba Express MPR #3, B134
6:45 PM - 7:45 PM Group Fitness - Full Body Challenge MPR #2, B30
7:00 PM - 8:00 PM Dancing to Zion MPR #4, B138E
7:00 PM - 9:00 PM Chapter Mtg Rm #3
7:00 PM - 9:00 PM DSWS Study Tables Dave Griner Rm
7:00 PM - 9:00 PM Women's Volleyball Club South Gym
7:00 PM - 12:00 AM Open Recreation Badminton North Gym
8:00 PM - 9:00 PM Group Fitness - Candlelight Power Yoga MPR #3, B134
8:00 PM - 9:30 PM Movement Variations Dance Team MPR #4, B138W
8:00 PM - 10:00 PM OSU RAAS Practice MPR #4, B138E
8:00 PM - 10:00 PM Buckeye Fusion Practice MPR #1, B20
8:00 PM - 11:00 PM DanceSport MPR #5, A200

RPAC Aquatic Facility

Time Event Location
6:00 AM - 8:30 PM Thanks For Giving Fall Classic Competition Pool
6:00 AM - 8:30 PM Thanks For Giving Fall Classic Dive Pool
6:00 AM - 8:30 PM Thanks For Giving Fall Classic Wet Classroom
6:00 AM - 10:00 PM Thanks For Giving Fall Classic West Seating
6:00 AM - 10:00 PM Thanks For Giving Fall Classic Changing Room B
6:00 AM - 10:00 PM Thanks For Giving Fall Classic East Seating
6:00 AM - 10:00 PM Thanks For Giving Fall Classic Changing Room A
6:00 AM - 10:00 PM Thanks For Giving Fall Classic Aquatic Plaza
9:00 AM - 11:00 AM Aquatics Department Staff In-Service Training Class Lanes 1-4
10:00 AM - 11:55 AM Open Rec Swim Class Lane 5
10:00 AM - 11:55 AM Open Rec Swim Class Lane 6
10:00 AM - 11:55 AM Open Rec Swim Leisure Sect. 3
10:00 AM - 12:00 PM LTS Private Lessons Class Lane 8
10:00 AM - 12:00 PM LTS Private Lessons Class Lane 7
10:00 AM - 10:00 PM Open Rec Swim Lap Lane 02
10:00 AM - 10:00 PM Open Rec Swim Lap Lane 04
10:00 AM - 10:00 PM Open Rec Swim Lap Lane 06
10:00 AM - 10:00 PM Open Rec Swim Leisure Sect. 2
10:00 AM - 10:00 PM Open Rec Swim Lap Lane 01
10:00 AM - 10:00 PM Open Rec Swim Lap Lane 03
10:00 AM - 10:00 PM Open Rec Swim Lap Lane 05
10:00 AM - 10:00 PM Open Rec Swim Leisure Sect. 1
11:10 AM - 11:50 AM Open Rec Swim Class Lane 2
11:10 AM - 11:50 AM Open Rec Swim Class Lane 4
11:10 AM - 11:50 AM Open Rec Swim Class Lane 1
11:10 AM - 11:50 AM Open Rec Swim Class Lane 3
12:00 PM - 7:00 PM Learn to swim Class Pool
12:00 PM - 7:00 PM Learn to swim Leisure Sect. 3
7:05 PM - 10:00 PM Open Rec Swim Leisure Sect. 3
7:10 PM - 10:00 PM Open Rec Swim Class Lane 2
7:10 PM - 10:00 PM Open Rec Swim Class Lane 4
7:10 PM - 10:00 PM Open Rec Swim Class Lane 7
7:10 PM - 10:00 PM Open Rec Swim Class Lane 5
7:10 PM - 10:00 PM Open Rec Swim Class Lane 1
7:10 PM - 10:00 PM Open Rec Swim Class Lane 3
7:10 PM - 10:00 PM Open Rec Swim Class Lane 6
7:10 PM - 10:00 PM Open Rec Swim Class Lane 8
8:30 PM - 10:00 PM Thanks For Giving Fall Classic- Tear down Wet Classroom
8:30 PM - 10:00 PM Thanks For Giving Fall Classic- Tear down Competition Pool
8:30 PM - 10:00 PM Thanks For Giving Fall Classic- Tear down Dive Pool