Creating the Extraordinary Student Experience

  • Please note the daily schedule is subject to change due to unforeseen events and schedule conflicts.

Daily Schedule For Sunday, April 23, 2017

Adventure Recreation Center

Time Event Location
8:00 AM - 4:00 PM Open Recreation Courts #2-3
8:00 AM - 1:00 AM Open Recreation Court #1
8:00 AM - 1:00 AM Open Recreation Turf #1
8:00 AM - 1:00 AM Open Recreation Court #4
8:00 AM - 1:00 AM Open Recreation Turf #2
4:00 PM - 7:30 PM OAC Teambuilding Courts #2-3
7:30 PM - 1:00 AM Open Recreation Courts #2-3

Coffey Road Park

Time Event Location

Fred Beekman Park

Time Event Location
10:00 AM - 1:00 PM Men's Ultimate Disc Club Field #10
10:00 AM - 1:00 PM Women's Ultimate Disc Club Field #09
10:00 AM - 9:00 PM Baseball Club Make Up Game SB/BB Turf #7
12:00 PM - 4:00 PM RallyCap Wrap-Up Event SB #2
12:00 PM - 4:00 PM RallyCap Wrap-Up Event SB #4
12:00 PM - 4:00 PM RallyCap Wrap-Up Event Wheel Shelter
12:00 PM - 5:00 PM End of Year Celebration SB #6
12:00 PM - 5:00 PM End of Year Celebration SVB #1
12:00 PM - 5:00 PM End of Year Celebration VB Shelter
12:00 PM - 5:00 PM End of Year Celebration BB #1
12:00 PM - 5:00 PM End of Year Celebration SVB #2
1:00 PM - 3:00 PM Neurosurgery Softball SB #1
1:00 PM - 5:00 PM Quidditch Practice Field #10
1:00 PM - 6:00 PM Project Nicaragua Volleyball Tournament SVB #4
1:00 PM - 6:00 PM Project Nicaragua Volleyball Tournament SVB #3
2:00 PM - 4:30 PM 5k For Peru MH Picnic Grove
2:00 PM - 4:30 PM 5k For Peru Jog Path
5:00 PM - 8:00 PM MHA End of the Year Event SVB #1
5:00 PM - 8:00 PM MHA End of the Year Event SVB #2
5:00 PM - 8:00 PM MHA End of the Year Event VB Shelter
5:30 PM - 9:00 PM Senior Send-Off Wheel Shelter
5:30 PM - 9:00 PM Senior Send-Off SB #1
6:00 PM - 8:00 PM MHA End of the Year Event SVB #3
6:00 PM - 8:00 PM Football Club Field #09

Jesse Owens North Rec Center

Time Event Location
12:00 PM - 8:00 PM Open Rec Basketball Court #1
1:30 PM - 4:30 PM OSDC Dryland Training Dryland Training

Jesse Owens South Rec Center

Time Event Location
12:00 PM - 4:00 PM Open Rec Badminton Court #2
12:00 PM - 1:00 AM Open Rec Basketball Court #1
4:00 PM - 1:00 AM Open Rec Basketball Court #2

Jesse Owens West Park

Time Event Location
10:00 AM - 7:00 PM Cricket Club Matches vs DCC Stars CricketPitch

Lincoln Tower Park

Time Event Location
10:00 AM - 7:30 PM Open Recreation NW Turf Field
10:00 AM - 12:00 AM Open Recreation NE Turf Field
11:00 AM - 3:00 PM Block "O" Sand Volleyball Tournament Volleyball Cts. #1-2
3:30 PM - 5:30 PM IBE Volleyball Event Basketball Court #1
3:30 PM - 5:30 PM IBE Volleyball Event Volleyball Cts. #1-2
4:00 PM - 8:00 PM PSP End of Year Party WFH
6:00 PM - 8:00 PM 12th Floor Volleyball Competition Volleyball Cts. #1-2
6:00 PM - 8:00 PM PSP End of Year Party WFH Patio
7:30 PM - 9:00 PM Men's Lacrosse Club NW Turf Field
8:00 PM - 10:00 PM Tennis Club TC #13-16
9:00 PM - 12:00 AM Open Recreation NW Turf Field

North Recreation Center

Time Event Location
2:00 PM - 4:00 PM Gamma Phi Dance Team Rehearsal North Rec 210/220
3:00 PM - 6:00 PM TPOK Practice North Rec 310
7:30 PM - 9:30 PM Raas Dance Practice North Rec 210/220
8:00 PM - 9:30 PM Dance Connection Weekly Rehearsals North Rec 310
10:30 PM - 12:30 AM Alpha Xi Delta Dance Team North Rec 210/220

Recreation and Physical Activity Center

Time Event Location
7:30 AM - 2:00 PM NIRSA National Basketball Championships Upper Gym
7:30 AM - 2:00 PM NIRSA National Basketball Championships South Gym
7:30 AM - 6:00 PM NIRSA National Basketball Championships Soliman Avenue
7:30 AM - 6:00 PM NIRSA National Basketball Championships B145
7:30 AM - 6:00 PM NIRSA National Basketball Championships Dave Griner Rm
7:30 AM - 8:00 PM NIRSA National Basketball Championships TWD
7:30 AM - 8:00 PM NIRSA National Basketball Championships TWD Vestibule
7:30 AM - 8:00 PM NIRSA National Basketball Championships Larimer Lounge
7:30 AM - 12:00 AM NIRSA National Basketball Championships B153
7:30 AM - 12:00 AM NIRSA National Basketball Championships Mtg #2-3
7:30 AM - 12:00 AM NIRSA National Basketball Championships Demo & Mtg #1
8:00 AM - 12:00 PM Shotokan Karate Club - Spring Camp Prg Registration
8:00 AM - 12:00 PM Shotokan Karate Club - Spring Camp MPR #5, A200
10:00 AM - 12:00 PM QOA Practice MPR #4, B138E
10:00 AM - 3:00 PM Open Recreation Basketball North Gym
10:00 AM - 6:00 PM NIRSA National Basketball Championships Table Tennis
10:30 AM - 11:30 AM Group Fitness - Circuit Cycle MPR #2, B30
10:30 AM - 11:30 AM Group Fitness - Yoga MPR #3, B134
12:00 PM - 2:00 PM Judo Club MPR #4, B138W
12:00 PM - 3:00 PM Kendo Club Practice MPR #5, A200
12:30 PM - 3:00 PM Dance Connection Dress Rehearsal MPR #3, B134
1:00 PM - 3:00 PM Dance Practice MPR #4, B138E
2:00 PM - 4:00 PM Shotokan Karate Club MPR #4, B138W
2:00 PM - 5:00 PM Buckeye Bhangra Practice MPR #1, B20
2:30 PM - 12:00 AM Open Recreation Basketball UG #1-2
2:30 PM - 12:00 AM Open Recreation Basketball UG #3-4
3:00 PM - 5:00 PM Dance Practice MPR #4, B138E
3:00 PM - 12:00 AM Open Recreation Volleyball South Gym
3:30 PM - 4:30 PM Dance Connection Weekly Rehearsals MPR #5, A200
3:30 PM - 5:00 PM Open Recreation Badminton North Gym
4:00 PM - 4:45 PM Group Fitness - Indoor Cycle MPR #2, B30
4:00 PM - 6:00 PM Dance Connection Extra Space MPR #3, B134
4:30 PM - 6:00 PM AIM Dance Practice MPR #5, A200
5:00 PM - 6:00 PM Group Fitness - Circuit Cycle MPR #2, B30
5:00 PM - 6:30 PM Aikido Club MPR #1, B20
5:00 PM - 7:00 PM Badminton Club North Gym
5:00 PM - 8:00 PM Buckeye Tang Soo Do Club MPR #4, B138W
5:15 PM - 6:15 PM Group Fitness - Barre None MPR #4, B138E
6:00 PM - 8:00 PM Buckeye Twirl Club MPR #5, A200
6:15 PM - 7:15 PM Group Fitness - Power Yoga MPR #3, B134
6:30 PM - 7:30 PM Group Fitness - Pilates MPR #4, B138E
6:30 PM - 8:30 PM Weekly Sky Meditation MPR #1, B20
6:30 PM - 9:30 PM Racquetball Club RQ Ct #3-7
6:45 PM - 7:45 PM Group Fitness - Full Body Challenge MPR #2, B30
7:00 PM - 9:00 PM General Body Meetings Dave Griner Rm
7:00 PM - 12:00 AM Open Recreation Badminton North Gym
7:30 PM - 8:30 PM Group Fitness - Hip Hop Fitness MPR #3, B134
8:00 PM - 10:00 PM Delta Zeta Dance Team Practice MPR #4, B138E
8:30 PM - 10:30 PM Kappa Alpha Theta MPR #1, B20
8:30 PM - 10:30 PM DanceSport Club MPR #5, A200
8:30 PM - 12:00 AM Open Recreation Basketball TWD #1-2
8:30 PM - 12:00 AM Open Recreation Basketball TWD #3-4
9:00 PM - 11:00 PM Buckeye Fusion Practice MPR #2, B30
9:00 PM - 11:00 PM OSU Genesis Practice MPR #4, B138W
10:00 PM - 12:00 AM Dance Team MPR #4, B138E
10:30 PM - 12:00 AM DIVA Practice MPR #5, A200

RPAC Aquatic Facility

Time Event Location
8:00 AM - 8:00 PM Ohio Swimming Swimposium Aquatic Plaza
9:00 AM - 11:00 AM Aquatic Staff In-Service Training Wet Classroom
9:00 AM - 11:00 AM Aquatic Staff In-Service Training Class Pool
9:00 AM - 7:00 PM Ohio Swimming Swimposium SwimJitzu Competition Pool
10:00 AM - 10:00 PM Open Rec Swim Lap Pool
10:00 AM - 10:00 PM Open Rec Swim Rec Spa
10:00 AM - 10:00 PM Open Rec Swim Leisure Sect. 2
10:00 AM - 10:00 PM Open Rec Swim Leisure Sect. 3
11:00 AM - 12:00 PM Open Rec Swim Class Pool
11:00 AM - 2:00 PM Ohio Swimming Swimposium Wet Classroom
12:00 PM - 2:00 PM AGAC Learn to Swim Program Leisure Sect. 1
12:00 PM - 4:00 PM AGAC Learn to Swim Program Class Pool
12:00 PM - 4:00 PM AGAC Learn to Swim Program Diving Sect. 1
12:00 PM - 6:00 PM OSDC 2016-2017 Diving Sect. 2
2:00 PM - 4:00 PM AGAC Learn to Swim Program Wet Classroom
4:00 PM - 7:00 PM ARS Children's Adapted Aquatics Diving Sect. 1
4:00 PM - 7:00 PM ARS Children's Adapted Aquatics Leisure Sect. 1
4:00 PM - 7:00 PM ARS Children's Adapted Aquatics Class Pool
5:00 PM - 7:00 PM Lifeguarding Class Wet Classroom
7:00 PM - 10:00 PM Lifeguarding Class Class Pool
7:00 PM - 11:00 PM Ohio Swimming Swimposium - Teardown Competition Pool