Creating the Extraordinary Student Experience

Staff Directory

Aquatics
Appleman, John Head Coach, Ohio State Diving Club (614) 688-8341
Aukerman, Kathleen Fiscal Associate (614) 292-6142
Dolciato, Jillian Aquatics GAA (614) 292-4676
Galvin, Dan Aquatics Operations Supervisor (614) 247-4654
Goodrich, Kyle Ohio State Swim Club Program Director & Head Coach (614) 292-1303
Hamer, Mike Aquatics Personnel Supervisor (614) 247-8884
Roberts, Benjamin Aquatics Operations Supervisor (614) 247-8939
Skinner, Zach Aquatics Associate Director (614) 688-3587
Talstein, Zachary Learn-to-Swim and Safety Programs Coordinator (614) 688-1058
Thompson, Christine Aquatic Events & Buckeye Aquatic Academy Program Manager (614) 247-7370
Business Services
Crall, Brittany Business Manager (614) 247-7632
Huffman, Jerrilyn Fiscal Officer (614) 688-8491
Lowe, Chad Business Manager (614) 292-6834
Smith, Kristin Sponsorship Assistant Director (614) 688-4619
Community Programs
Coffman, Katie Community Programs Coordinator (614) 292-2115
Patterson, Jenna Community Programs Coordinator (614) 688-3693
Talstein, Zachary Learn-to-Swim and Safety Programs Coordinator (614) 688-1058
Competitive Sports
Anderson, Charles Competitive Sports Assistant Director (614) 688-3491
Anderson, Parker Competitive Sports GAA (614) 292-7535
Borchers, Alex Competitive Sports GAA (614) 292-3253
Davis, Jarrode Competitive Sports Coordinator (614) 247-6263
Dripps, Dan Competitive Sports GAA (614) 292-7535
Shorter, Dexter Competitive Sports Coordinator (614) 688-1418
VanOverberghe, Carley Competitive Sports GAA (614) 292-7535
Director's Team
DeAngelo, Dave Senior Associate Director of Facilities (614) 247-6009
Ergezen, Molly Business Associate Director (614) 292-6513
Rathjens, JR Programs Associate Director (614) 292-5292
Shumaker, Marci Senior Associate Director for Administration and Programs (614) 688-3983
Environmental Services
Filipovich, Jim Housekeeping Manager (614) 292-6630
Fitness Programs & Services
Adams, Alice Fitness Programs Coordinator (614) 688-3949
Israel, Alycia Fitness Programs Coordinator (614) 688-1417
Katsares, John Personal Training Coordinator (614) 292-5153
Maintenance
Elswick, Danny Facilities Services Manager (614) 292-4926
Eskew, Tyler Maintenance Repair Worker (614) 292-4926
Heyer, Aaron Maintenance Repair Worker (614) 292-4296
Ludaway, Godfrey Maintenance Repair Worker (614) 292-4926
Thompson, Darrell Maintenance Repair Worker (614) 292-4926
Marketing + Creative Services
Nusbaum, Erin Graphic Designer (614) 292-9921
Membership Sales & Relations
Carpenter, Jennifer Member Relations Associate (614) 247-8071
Myers, Kris Membership Sales & Relations Assistant Director (614) 688-8461
Membership Services & Staff Training
Bruni, Andrew Member Services GAA (614) 688-3580
Farro, Nina Member Services GAA (614) 247-8189
Jech, Rob Member Services & Staff Training Assistant Director (614) 688-8788
Johnson, Beth Student Staff Training Coordinator (614) 688-1741
Office of the Director
Harris, Brenda Administrative Office Associate (614) 247-8038
Jackson, Torrie Office of the Director GAA (614) 688-1348
Stenta, Don Recreational Sports Director (614) 688-4738
Outdoor Adventure
Doss, Hailey Outdoor Adventure Center Coordinator (614) 247-8243
Hartman, Matt Assistant Director, Outdoor Adventure Center (614) 247-8063
Young, Tyler Outdoor Leadership Program Coordinator (614) 292-7508
RPAC Operations
Hedlund, Lisa RPAC Facility Operations GAA (614) 292-7459
Holmes, Scott RPAC Facility Operations Coordinator (614) 292-8755
Kreft, Zach RPAC Operations Coordinator (614) 292-5268
Miller, Peter RPAC Operations Coordinator (614) 688-4237
Whaley, Abigail RPAC Operations Assistant Director (614) 247-1911
Satellite & Outdoor Facilities
Diller, Ella Adventure Recreations Center GAA (614) 247-6786
Jones, Erica Adventure Recreation Center Coordinator (614) 247-6786
Kwasnieski, Ava Jesse Owens GAA (614) 292-0696
Pearce, Greg Outdoor Facilities & Jesse Owens West Tennis Center Coordinator (614) 688-2953
Rehn, Paul Satellite and Outdoor Facilities GAA (614) 247-7208
Schooley, Kurt Outdoor and Satellite Facilities Assistant Director (614) 247-8430
Shorter, Kelly Jesse Owens North and South Coordinator (614) 688-5780
Scheduling & Events
Fletcher, Eric Special Events Coordinator (614) 292-5084
Hall, Andrea Scheduling and Events Assistant Director (614) 292-6481
Jordan, Andrew Scheduling Coordinator (614) 247-2466
Musser, Stephanne Scheduling Coordinator (614) 247-1976
Scholars & Campus Programs
Greisberger, Brendan Scholars and Campus Programs Assistant Director (614) 688-3297
Hainline, Bonnie Campus Programs Coordinator (614) 247-6191
Rossmann, Alexandra Sport and Wellness Scholars & Campus Programs GAA (614) 292-7445
URSC
Boehm, Connie URSC Ex-Officio Member
Brantley, William URSC Member
Britt, Chris URSC Member
Crabbe, Karen URSC Ex-Officio Member
Schneider, Chris URSC Ex-Officio Member
Shiebler, Chuck URSC Ex- Officio Member
Stenta, Don Recreational Sports Director (614) 688-4738